PAJĄK

Tkam moje wizje i marzenia i wnoszę je do świata.
(Jeanne Ruland)

pająk

Może wpadłaś dzisiaj na spacerze twarzą w pajęczynę rozpiętą między drzewami lub gdy leżałaś na łące wlazł na ciebie pająk, albo może jakiś czmychną zza kanapy gdy wjechałaś tam z odkurzaczem? Jeśli tak to Twoja pierwotna, stwórcza żeńska energia (niezależnie od tego czy jesteś chłopcem czy dziewczynką) ma Ci coś do powiedzenia na temat twojej kreatywności, tego jak tkasz swój los.

W różnych kulturach symbolika pająka jest dość podobna. W Indiach jest on powiązany z Mają twórczynią iluzji. Ma też związek z greckimi Mojrami i nordyckimi Nornami – kobietami przędącymi, mierzącymi i przycinającymi nić życia.

„Według wierzeń Indian istnieje Spider Woman – kobieta pajęczyca, która przędzie sieć naszego życia. Jesteśmy połączeni całym systemem energii. Każdy głos, każda intencja serca, modlitwa, pieśń – płynie po tych sieciach do wszystkich istot na świecie.”

Ze względu na swój kształt (dwuczłonowe ciało i 8 odnóży) pająk jest powiązany z mistyką liczby 8 także w wersji poziomej czyli jako symbol nieskończoności (nieskończone możliwości tworzenia). Koło życia mówi o przechodzeniu z jednego cyklu w drugi a także o równowadze i biegunowości, która pobudza kreatywność. Nic nie mogło by istnieć bez siły równoważącej (np. czas – przeszłość i przyszłość, fizyczność i duchowość, kobiecość i męskość…)

W numerologi 8 to liczba najsilniejszej kreacji w materii i sukcesu materialnego. Sposób tworzenia sieci łączy pająka z symbolem spirali. Czy zbliżasz się do swojego centrum i do swojego celu czy rozpraszasz energię? Czy angażujesz się nadmiernie emocjonalnie w taki sposób, że nie ogarniasz całości lub zaplątujesz się we własne sieci? Równowaga zawiera się również w elastyczności, kiedy aktywnie snujemy nici swoich planów i dążymy do celów jednocześnie będąc uważnym i kreatywnym wobec niespodziewanych, nadarzających się okazji.

Kształty w pajęczynie są interpretowane również jako symbole pierwotnego alfabetu dlatego pająk jest uważany za nauczyciela magii języka i pisania. Może czas zacząć pisać pamiętnik, żeby śledzić losy własnego rozwoju? Pajęczyna jest niezwykle delikatna a jednak mocna, co mówi o sile zawartej we wrażliwości. Pająk wbrew pozorom jest również bardzo delikatny i płochliwy a także zwinnie porusza się po cienkich niciach. Nici są symbolem granicy pomiędzy życiem a śmiercią, jawą i snem, sferą fizyczną i duchową, może pająk nauczy cię przekraczania tych granic…

Tkanie sieci mówi o tym, że musimy zdecydowanie tkać sieć swojego życia i nie dać się zniszczyć lękom i ograniczeniom. Mówi o tym, że jest wiele dróg i twórczych możliwości wyjścia z każdego impasu. Pająki lubią chować się w niedostępne miejsca co mówi o tym, że czasem potrzebujemy snuć swoje twórcze nici w ciemnościach lub na odosobnieniu by potem, kiedy słońce je wyłowi rozbłysły niezwykłym pięknem.

Gdy cel jest ważny, nigdy się nie poddawaj, po prostu zmień podejście.
(Serge Kahili King)


back witch 5