OLEJ RYCYNOWY – tym razem czysto kosmetycznie

Jest świetny na włosy, paznokcie, brwi i rzęsy oraz na całe ciało. Badania naukowe potwierdziły, że olejek rycynowy ma wszechstronne możliwości, a przy tym jest bardzo tani i dostępny w każdej aptece oraz w sklepach zielarskich. Nic dziwnego, że w medycynie ludowej stosowano go od niepamiętnych czasów. Dziś jednak to produkt często niedoceniany.

Świetnie działa na włosy – zwłaszcza, gdy wypadają, nie mają połysku, są przesuszone, a końcówki rozdwojone. Włosy wzmocnią kompresy przygotowane z jednego żółtka, łyżki oleju rycynowego oraz łyżki balsamu do włosów. Kompres kładzie się na noc. Należy założyć woreczek z folii, owinąć głowę ciepłą chustką lub ręcznikiem, a rano zmyć wszystko szamponem ziołowym. Kurację stosować co 10 dni, aż do uzyskania wyraźnej poprawy. Olejek można również wymieszać z gorącą wodą i wetrzeć taką mieszankę w osłabione, wypadające włosy. Na włosy bez blasku i wyrazu dobra będzie kuracja polegająca na myciu ich szamponem z dodatkiem oleju rycynowego.

Domowe kuracje

Olej rycynowy polecany jest w pielęgnacji rzęs oraz brwi. Na rzęsy można nakładać go czystą szczoteczką od tuszu, a na brwi kosmetycznym patyczkiem. Taka kuracja wzmocni cebulki, przyciemni włoski i sprawi, że rzęsy oraz brwi staną się grubsze. Dzięki rycynie nie będą także wypadać.

Olejek rycynowy korzystnie działa na dłonie – najlepiej posmarować je, założyć rękawiczki i położyć się spać. Z kolei na zniszczone i rozdwajające się paznokcie dobra będzie kuracja z podgrzanego oleju; należy zanurzyć w nim palce albo wetrzeć ciepły olejek w paznokcie. Poprawa może być widoczna już po tygodniu. Olejek stosujmy także na obolałe i zaniedbane stopy.

Kilka kropli dodanych do kąpieli nawilży skórę. Olejem warto również smarować całe ciało, które dzięki niemu będzie znakomicie nawilżone, a ewentualne podrażnienia zostaną złagodzone. Natomiast okład na twarz sprawi, że cera stanie się napięta i znikną zaczerwienienia.

 

3_long_haired_women_1900_by_postcardsstock

© Lady Katherine