OD CZEGO ZACZĄĆ

– czyli 10 zasad dla początkującej Czarownicy-ekolożki

  1. Papier toaletowy – wybieraj tylko taki, który jest zrobiony w 100% z makulatury, najlepiej nie chlorowany, szary (to trudne, ale wytłumacz sobie, że twoja pupa nie jest ważniejsza od życia drzew, dających Ci tlen do oddychania 😉 )
  2. Żarówki – wymień na energooszczędne, kupuj jedną tygodniowo- czy wiesz, że zwykła żarówka na świecenie wykorzystuje tylko 5% pobieranej przez siebie energii? 95% przeznacza na produkcję ciepła…
  3. Chemia – zamień zawierające bardzo dużo szkodliwej chemii środki pomagające w sprzątaniu na sodę, wodę, cytrynę i ocet. To działa! Ewentualnie: kupuj „eko” środki zawierające składniki biodegradowalne, np. linię Frosch
  4. Mięso – unikaj mięsa z hodowli przemysłowej, szczególnie wołowiny. Wytłumacz sobie, że jeden kg kupionego przez Ciebie mięsa to sto tysięcy litrów utraconej przez Ziemię wody..
  5. Transport – chodź pieszo wszędzie tam gdzie tylko możesz. To modne, zdrowe, tanie i eko 😉
  6. Zakupy – wybieraj produkty zapakowane w jak najmniejszą ilość tworzyw, unikaj kremu w słoiczku, w kartoniku obłożonym folią, etc. Zawsze zabieraj torby na zakupy, a jeśli masz foliówkę użyj jej jako worka na śmieci.
  7. Śmieci – segreguj odpady! To nie jest trudne. Kup 4 pojemniki, wyrzucaj osobno papier, tworzywa sztuczne, szkło i bio. Zwróć uwagę jakich śmieci produkujesz najwięcej i unikaj później kupowania tego materiału.
  8. Ubrania – kupuj z drugiej ręki, wymieniaj się z koleżankami. Pomyśl, że życie i zdrowie osób, które je dla Ciebie szyją nie są warte nowej sukienki. Zwracaj uwagę na miejsce produkcji, wybieraj marki produkowane w Polsce.
  9. Woda – bierz prysznic, myj naczynia w misce, zlewie, zmywarce, zakręcaj kran przy myciu zębów i napraw wszystkie uszczelki. Ponownie: unikaj mięsa z produkcji przemysłowej.
  10. Uśmiechaj się do ludzi i zwierząt. Uwalniaj codziennie z siebie pozytywną energię, pozwól innym też ją poczuć! 🙂

globus dziewczynka