HEKATE

Twarze Hekate

Tropiąc Hekate dochodzimy do… rozstaju dróg. Tutaj ukazywała się podróżnym w otoczeniu sfory wyjących psów. A ponieważ rozdroża to miejsca szczególne, miejsca przecinania się, łączenia różnych światów: tego, co duchowe i tego, co rzeczywiste, świata podziemnego i ziemskiego – to Hekate jest strażniczką tych miejsc przejścia. Tutaj najczęściej starożytni stawiali jej posągi. Przedstawiały one kobietę o trzech głowach, każdą kierowała w inną stronę. Tutaj też składano jej ofiary składające się z placków i miodu, by nastawić boginię i jej zwierzęta pozytywnie do siebie. Mogła bowiem odgonić demony, utrudniające wędrówkę lub obłąkać tych, którym nie sprzyjała… Warto zatem mieć jej poparcie, bo to potężna Przewodniczka po skomplikowanych zakamarkach naszej duszy, ułatwiająca inicjację, wkraczanie w nieznane … może rozświetlić Ciemność światłem pochodni, którą trzyma w ręku… może zostawić pogrążonych w mroku na zawsze…

hecate-by-hrefngast


Potrójna: Dziewczyna – Kobieta – Starucha

Jej nieodłącznym atrybutem jest księżyc. Nów – Pełnia – Nów – w takim rytmie toczy się życie kobiety w comiesięcznych zmianach. Na te zmiany nakłada się rytm zmian życiowych: z młodej dziewczyny – zaczynającej miesiączkować – staje się dojrzałą kobietą – miesiączkująca i rodzącą, potem dołącza do grona starszych, mądrych i doświadczonych kobiet i traci miesiączkę.

Hekate patronuje każdemu etapowi życia kobiety – sama wyraża istotę zmian, której kobiety podlegają.

To Hekate jest z nami, gdy zaczynamy miesiączkować, gdy rodzimy dzieci i towarzyszy nam także, gdy się starzejemy – przypominając, że świętością, boskością naznaczona jest każda cząstka naszego życia.

hectatesisters


Dzika Pierwotna Moc

Z mroku wyłania się sylwetka zwierzęcia. Wilczyca? Suka? A może klacz? To Hekate przybrała postać jednej z nich… Dziki, zwierzęcy, pierwotny pierwiastek natury kobiety. Mroczny, odwołujący się do seksualności.. Wijące się wokół głowy bogini węże, sfora wyjących psów w ciemności rozświetlonej tylko pochodnią – to inny, równie przerażający obraz Hekate – niebezpiecznej, bo reprezentującej moc, której nie da się okiełznać, skrępować. Dlatego kult bogini zwalczano w patriarchalnej Grecji i pomniejszano jego znaczenie, uczyniono z niej królową czarownic , więc kobiet, których praktyk magicznych obawiano się. W najpóźniejszych wersjach tak „ocieplono” jej wizerunek, że stała się dobrotliwą opiekunką dzieci Zeusa, a także żołnierzy i żeglarzy. I w ten sposób udało się pozbyć czarnej staruchy z jej mocą śmierci i odradzania, nieakceptowaną przez świat przewidywalności i rozumu.

Hecate


back witch 5